MEZINÁRODNĚ CHRÁNĚNÁ CHOVATELSKÁ STANICE SIBIŘSKÝCH HASKY - KUSKOKWIM

Standart plemene

FCI - Fédération Cynologique Internationale B6530 Thuin, Belgie
Standart F.C.I. číslo 270/23.02.1995/D

Původ: USA
Použití: saňový pes
Klasifikace FCI: skupina 5, špicové a tzv. primitivní plemena, severští saňoví psi bez pracovních zkoušek
 

Sibiřský hasky je středně velký pracovní pes, rychlý a lehkonohý, uvolněný a půvabný v pohybu. Jeho středně kompaktní a dobře osrstěná postava, vztyčené uši a liščí ocas ukazují na jeho severský původ. Jeho charakteristická chůze je plynulá a pohybuje se zdánlivě bez námahy. Svoji původní funkci v zápřahu splňuje v plném rozsahu když táhne lehký náklad, mírnou rychlostí na dlouhé vzdálenosti. Jeho tělesné proporce a forma těla vyjadřují základní rovnováhu mezi silou, rychlostí a vytrvalostí. Psi rasy Siberian Husky jsou samčí, ale nikdy hrubí, feny jsou jemné, ale bez oslabení tělesné stavby. S pevným a dobře vyvinutým svalstvem Siberian Husky není těžký.


Hlava
Lebka: středně velká a přiměřená k tělu, mírně okrouhlá v horní části a postupně se zužující od nejširšího bodu k očím
  Vady: těžká nebo hrubá hlava, hlava příliš jemná.
 
Nos: střední délky, t.j. vzdálenost od špičky čenichu ke stopu je stejná jako vzdálenost od stopu k týlnímu hrbolu. Stop je dobře vyjádřený a horní linie nosního hřbetu je rovná od stopu ke špičce čenichu. Nos je středně široký a postupně se zužuje k čenichu, který nesmí být ani špičatý, ani hranatý. Pysky jsou dobře pigmentované a přiléhající. Skus nůžkový.
  Vady: nos příliš špičatý nebo příliš hrubý, příliš krátký nebo příliš dlouhý nos, nevyjádřený stop,  jakýkoliv jiný skus než nůžkový.
 
Uši: střední velikost, trojúhelníkové, posazené blízko sebe a vysoko na hlavě. Jsou silné, dobře osrstěné, vzadu mírně klenuté a pevně vztyčené, se špičkami mírně zaoblenými a směřují rovně vzhůru.
  Vady: příliš dlouhé uši ve vztahu k velikosti hlavy, příliš široce posazené, ne pevně vztyčené.
 
Oči: mandlového tvaru, středně vzdálené od sebe a zešikmené. Výraz je živý, ale přátelský, pozorný a dokonce šibalský. Oči mohou být hnědé nebo modré, každé oko jiné barvy i skvrnité jsou přípustné.
  Vady: oči příliš šikmé nebo příliš blízko sebe.
 
Čenich: černý u šedých, skořicových a černých, játrový u psů hnědých, může být i masový u psů čistě bílých. Čenich s růžovým středním pruhem, tzv. sněžný nos je přípustný.
 
Tělo
Krk: středně dlouhý, vyklenutý a hrdě vztyčený když pes stojí. V klusu se krk natáhne tak, že hlava je lehce předsunuta.
  Vady: krk příliš krátký nebo silný, krk příliš dlouhý.
 
Ramena: lopatka je skloněna dozadu v úhlu přibližně 45o se zemí. Rameno je zaúhleno lehce dozadu od ramenního kloubu k lokti a nikdy nesměřuje kolmo k zemi. Svaly a vazivo připojující lopatku k hrudnímu koši jsou pevné a dobře vyvinuté.
  Vady: lopatka strmá nebo volná
 
Hrudník: hluboký a silný, avšak ne příliš široký, s nejširším bodem přesně za a v úrovni loktů. Žebra jsou dobře klenutá od páteře, avšak plochá na bocích, aby umožnila plynulost pohybu.
  Vady: příliš široký hrudník, sudovitá nebo příliš plochá a slabá žebra.
 
Hřbet: hřbet je rovný a silný s hřbetní linií vodorovnou od kohoutku k zádi. Je středně dlouhý, ani kapří, ani měkký z důvodu přílišné délky. Bedra jsou pevná a suchá, užší než hrudní koš s mírným zvýšením spodní linie. Záď je skloněna od páteře směrem dozadu, avšak nikdy ne tak příkře, aby omezila odraz zadních končetin. Z profilu je délka těla od ramenního kloubu k hrbolu sedací kosti mírně delší než výška těla od země ke kohoutku.
  Vady: hřbet slabý nebo prohnutý, kapří hřbet, spáditá hřbetní linie.
 
Končetiny a tlapy
Přední končetiny: v klidu při pohledu zepředu jsou končetiny od sebe středně vzdálené, paralelní a rovné, s lokty přiloženými k tělu, ani vybočenými, ani vbočenými. Při pohledu z boku jsou záprstí mírně šikmá s pevnými, ale ohebnými klouby. Kosti jsou silné, avšak ne těžké. Délka končetiny od lokte k zemi je mírně větší než vzdálenost od lokte ke kohoutku. Paspárky na předních končetinách mohou být odstraněny.
  Vady: slabé záprstí, kosti příliš těžké, příliš široké nebo příliš úzké předhrudí, vybočené a vbočené lokty.
 
Zadní končetiny: v klidu při pohledu zezadu jsou končetiny od sebe středně vzdálené a paralelní. Stehna jsou dobře osvalená a silná, kolena dobře zaůhlená, hlezna výrazná a nízko nad zemí. Paspárky, pokud jsou, musí být odstraněny.
  Vady: strmá kolena, kravský, příliš široký nebo příliš úzký postoj.
 
Tlapky: oválné, avšak ne dlouhé. Jsou střední velikosti, kompaktní a dobře osrstěné mezi prsty a nášlapnými polštářky. Polštářky jsou odolné a silně vypolštářkované. Jestliže pes volně stojí, nejsou tlapky vybočené ani vbočené.
  Vady: měkké a otevřené prsty, tlapky příliš velké a těžké, tlapky příliš malé a jemné, tlapky vybočené a vbočené
 
Ocas: dobře osrstěný, liščího typu, nasazený přímo pod hřbetní linii a nesený obvykle v elegantním oblouku ve formě srpu, když je pes v pozoru. Je-li ocas vztyčen, nestáčí se na žádnou stranu těla, ani není položen na hřbetě. Ocas vlající dozadu je normální, když pes pracuje nebo odpočívá. Srst na ocase je středně dlouhá a přibližně stejně dlouhá na horní části, bocích a dolní části ocasu, takže vypadá jako kruhový kartáč.
  Vady: ocas položený na hřbetě, velmi zatočený ocas, ocas s příliš dlouhou srstí, ocas vysoko nebo nízko nasazený.
 
Pohyb
Charakteristikou Sibiřského Hasky je pohyb plynulý a zdánlivě bez námahy. Je rychlý a lehký a když je ve výstavním kruhu musí být předváděn na volném vodítku, středně rychlým klusem, aby ukázal dobrý dosah předních končetin a dobrý odraz končetin zadních. Jestliže je pes v pohybu, hřbetní linie zůstává pevná a vodorovná. Při chůzi, při pohledu zepředu směrem k zádi se Sibiřskému Husky nesbíhají tlapky do jedné stopy, avšak při zvyšování rychlosti končetiny postupně konvergují směrem ke středu až tlapky došlapují na jedinou osu přímo pod podélným středem těla. Jak se stopy tlapek sbíhají, přední a zadní končetiny směřují přímo dopředu s lokty a koleny, které nevybočují ani nevbočují. Každá zadní končetina se pohybuje ve stejné linii, jako přední končetina na stejné straně.
Vady: krátký, hozený a drobivý chod, těžký a valivý, křižování a kývavý chod.
 
Srst
Srst Sibiřského Husky je dvojitá, střední délky. Vzhledově vypadá velmi osrstěný, avšak nikdy nesmí být srst tak dlouhá, aby zakryla čistou siluetu psa. Podsada je měkká a hustá a dostatečně dlouhá, aby udržela krycí srst. Pesíky krycí srsti jsou rovné a hladké, mírně přilehlé, nikdy ne tvrdé nebo rovně stojící na těle. V průběhu přesrstění je normální, že chybí podsada. Pro lepší vzhled je povoleno trimování vousů a srsti mezi prsty a okolo tlapek. Není dovoleno a bude přísně penalizováno jakékoliv trimování srsti na jiných částech těla.
Vady: srst dlouhá, drsná nebo otevřená, hrubý nebo příliš jemný chlup, trimování srsti s vyjímkou uvedenou výše.
 
Barva
Jsou povoleny všechny barvy od černé až po čistě bílou. Různost kresby na hlavě je běžná včetně překvapujících vzorů, které se nevidí u jiných ras.
 
Povaha
Charakteristická povaha Sibiřského Husky je přátelská a mírná, ale taktéž pozorná a otevřená. Nemá přisvojující si vlastnosti hlídače ani není přehnaně podezíravý vůči cizím lidem nebo agresivní vůči ostatním psům. U dospělého psa můžeme očekávat určitou míru rezervovanosti a důstojnosti. Jeho inteligence, přizpůsobivost a horlivost z něj dělá příjemného společníka a ochotného pracovníka.
 
Rozměry
Výška: psi od 53,4 cm do 59,7 cm ke kohoutku
  feny od 50,8 cm do 55,8 cm ke kohoutku
Váha: psi od 20,5 kg do 27,0 kg
  feny od 16,0 kg do 22,5 kg
Váha je v proporci s výškou. Výše uvedené míry uvádějí mezní limity výšky a váhy, aniž by se dávala přednost některým z nich.
 
Souhrn
Nejdůležitější charakteristikou Sibiřského Husky je střední velikost, středně silné kosti, dobře vyvážené proporce, nenucenost a lehkost pohybu, správná srst, líbivá hlava a uši, správný ocas a dobrá povaha. Jakýkoliv náznak těžkých kostí a nadváhy, omezeného a těžkopádného pohybu, dlouhé a drsné srsti má být penalizován. Sibiřský Husky nemá nikdy vypadat tak těžce a hrubě, aby se podobal nákladnímu zvířeti, není však taktéž zvířetem lehkým a jemným, aby vypadal jako závodní sprinter. V obou pohlaví musí Sibiřský Husky vzhledově vyjadřovat velkou vytrvalost. Mimo již uvedené vady i jiné běžné vady ve stavbě těla, vyskytující se u jiných ras jsou stejně nežádoucí u Sibiřského Husky jako u jakékoliv jiné rasy i když zde nejsou specificky uvedeny.
 

[Úvod] [Charakteristika] [Standart] [Psi] [Štěňata] [Kontakt]